FESTOOL SSH-STF-80X130/12 sanding pad stickfix - 489252
20.60 tax incl.
On stock, immediately available.
blister
  • Delivery by DHL
Efficient sanding pad for professionals
  • Quick change: Thanks to the StickFix burr layer, you can easily and quickly change the abrasive.
  • Effective extraction: With 12 suction holes, this sanding pad ensures excellent dust extraction.
  • Durable: Made from high-strength MPE plastic for a long service life.
Product description
Simple sanding.
  • Abrasive can be quickly and easily replaced thanks to StickFix burr layer
  • Enables extraction through the hole pattern with 12 suction holes
  • High-strength MPE plastic for a long service life
Ideally suited for
  • Furniture manufacture
  • Painting/varnishing work
  • For RTS 400, RS 400, RTSC 400
Key features according to our expert
  • Length: 130 mm
  • Width: 80 mm
  • Form: Rectangle
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549090251
  • Supplier number: FESTOOL 489252
Length
130 mm
Width
80 mm
Form
Rectangle
Dimensions length x width
80 x 130.00 mm